Український педагогічний журнал ⚬ 2024 ⚬ № 3
Надія Коновальчук , cтарший викладач кафедри мовної підготовки Запорізького державного медико-фармацевтичного університету, Україна
https://orcid.org/0000-0002-8436-4666
У статті висвітлюються можливості застосування технологій на основі штучного інтелекту для викладання української мови, як іноземної. У представленій роботі проаналізовані джерела за останні 5 років, присвячені технології штучного інтелекту та її застосуванню у галузі освіти, вітчизняних та зарубіжних науковців, розглянуті основні виклики та проблеми, які ставить перед системою освіти розвиток технологій штучного інтелекту, такі як проблема академічної недоброчесності та шляхи запобігання таким випадкам, зміни й впливи, які несе штучний інтелект у суспільство, зокрема в професії викладача та методиста, трансформації методів та стилю роботи представників цих професій, а також можливості, які відкриває перед освітянами штучний інтелект, такі як поглиблення диференційованого підходу та індивідуалізації навчання, створення інклюзивного середовища для студентів із особливими потребами (супровід та допомога таким студентам), позааудиторний супровід та репетиторство студентів, автоматизація освітнього процесу та допомога в адмініструванні, плануванні занять та аналітиці результатів, допомога викладачам і методистам у створенні навчальних матеріалів (інтерактивних ігор, відеофільмів, різних типів завдань тощо). Також приділяється увага можливостям ChatGPT у навчанні мови, наприклад імітація живої бесіди, збагачення лексики, відпрацювання граматики з наступним аналізом та розбором помилок, пошук текстів та відео певної тематики тощо. Також приділяється увага потенціальним можливостям штучного інтелекту для вивчення української мови та літератури, наприклад відтворення особистостей діячів науки та культури для інтерв’ювання їх студентами, створення штучних особистостей для відпрацювання навичок професійного та побутового спілкування та ін. Піднімається питання академічної доброчесності та викликів, які ставить розвиток технологій штучного інтелекту, необхідність упровадження нових форм та методів контролю, здатних запобігти випадкам академічної недоброчесності: перевага усного опитування над іншими формами контролю, проведення дискусій зі студентами на тему завдання, вимагання виходників (чернеток) завдання тощо.
Ключові слова: штучний інтелект (ШІ), технології штучного інтелекту, метод, чат GPT
Останнім часом вплив технологій штучного інтелекту (далі ШІ) на суспільство стає все відчутнішим. Під штучним інтелектом розуміють «здатність штучних інтелектуальних систем виконувати творчі функції, які традиційно вважаються прерогативою людини» (Андрощук, Малюга, 2024, с.27). ШІ та чати, створені на його основі, стають новим викликом для сучасної системи освіти. Насамперед виникає безліч питань стосовно дотримання студентами академічної доброчесності, адже можливості ШІ дозволяють отримати готову відповідь на будь-яке завдання з будь-якої дисципліни, а механізмів і технічних засобів виявлення подібних порушень академічної доброчесності наразі не існує. Але ШІ водночас є інструментом, здатним значно поліпшити, урізноманітнити і доповнити існуючі методи та форми викладання, а отже, заслуговує на увагу, опанування та практичне застосування викладачами та методистами ЗВО. Безперечно ця технологія докорінно змінить суспільство та професії. Не омине це й сферу викладання, але малоймовірно, що розвиток та використання ШІ призведе до зникнення професії викладача як такої (бо «люди йдуть до людей» і завжди потребуватимуть живого людського спілкування), хоча, безумовно, матиме серйозний вплив на її сутність.
В українському науково-дослідницькому дискурсі можливості застосування ШІ в системі освіти представленні в статті І. Візнюк, Н. Буглай, Л. Куцак, А. Поліщук, В. Киливник (Візнюк, Буглай, Куцак, Поліщук, Киливник, 2021). М. Мар’єнко та В. Коваленко говорять про можливості використання технологій ШІ як помічника вчителя, зокрема генератора малюнків або хмарних технологій, перераховують програми, створені на основі ШІ, та його типи, але конкретні приклади застосування не надаються (Мар’єнко, Коваленко, 2023). В. Батареєв розглядає перспективи розвитку та законодавче регулювання ШІ з технічної точки зору (Батареєв, 2021). Л. Вікторова, говорячи саме про застосування ШІ для вивчення іноземних мов, вказує на створення та застосування чат-ботів для перевірки знань (Вікторова, 2021). Більш докладно можливості конкретних програм, створених на основі ШІ, та практичного застосування їх у викладанні розглядають професори Віргінського університету М. Лінч та Б. Марр (Lynch, 2019; Marr, 2019). ШІ та можливості його застосування у системі освіти останніми роками викликають великий інтерес у методистів-практиків. Зокрема, ресурс Ahaslides, який спеціалізується на застосуванні новітніх технологій у сфері викладання, називає саме ШІ на третьому місці у 2023 р. серед топових інноваційних методів (Ahaslides, 2021). Проте ШІ наразі не можна назвати повноцінним методом, оскільки під методом навчання в сучасній дидактиці розуміють «певний спосіб цілеспрямованої реалізації процесу навчання, досягнення поставленої мети» (Мартиненко & Хоружа, 2010). ШІ не можна назвати способом, але ШІ є інструментом, який можна застосовувати у різних методах викладання. Також можливості ШІ розглядалися з точки зору його практичного застосування на популярних ресурсах для вчителів та викладачів «Українська школа майбутнього», «Нова українська школа», але ці статті мають оглядовий характер, побіжно окреслюють можливості застосування ШІ у практиці викладання (Українська школа майбутнього, 2020), (Нова українська школа, 2020). На ресурсі «На урок» даються рекомендації запропонувати учням «позмагатися з ChatGPT» та привчити їх до безумовно корисної навички перевірки фактів (факт-чекінгу) (На урок, 2024). Тобто ChatGPT постає скоріше корисною цікавинкою, ніж постійним інструментом навчання.
Тому виникає актуальне питання: як можна використовувати цей інструмент в освітянам, під час викладання мови зокрема. Як здатна ця технологія змінити методи сучасної освіти. Хоча, на наш погляд, ШІ не є самостійним методом викладання, але являє собою потужний інструмент, який змінює уявлення про процес навчання в цілому й потребує змінювати існуючі методи, що робить тему статті актуальною.
Тому метою дослідження є розгляд можливостей штучного інтелекту та можливостей його застосування викладачами української мови як іноземної під час підготовки та проведення занять, а також можливості цього інструменту при викладанні мови як іноземної, його вплив на систему освіти в цілому. Тому предметом цього дослідження стали чати, створені на основі ШІ, як ChatGPT, об’єктом є можливості цих чатів, та перспективи їх застосування при викладанні мови.
Ними є системний та порівняльний аналіз наукових джерел, синтез та узагальнення інформації.
У сучасному суспільно-науковому дискурсі ШІ розглядається і як загроза повного краху системи освіти, і як панацея.
З одного боку, створений на основі ШІ і надзвичайно популярний інструмент ChatGPT спроможний написати текст або реферат на задану тему (тобто, студенту більше не треба списувати переказ чи есе у товариша, достатньо правильно сформулювати задачу ChatGPT), скласти конспект, анотацію чи різні типи планів до тексту, трансформувати називні плани в питальні та навпаки тощо. Отже, щоб запобігти зростанню випадків академічної недоброчесності серед студентів, викладачам необхідно змінювати форми та методи перевірки набутих знань та навичок та перебудувати свої заняття. Тому консервативно налаштовані педагоги бачать у розвитку ШІ загрозу не лише навчанню, а й загрозу розумовій діяльності людства взагалі.
Консультант з технологій Б. Марр заявляє, що ШІ не є загрозою для системи освіти, бо передбачає створення у майбутньому гібридної моделі навчання, яка буде спрямована на те, щоб «отримати найкраще від наших систем із підтримкою штучного інтелекту та наших викладачів» (Marr, 2019). У своїх дослідженнях можливостей ШІ Б. Марр окреслює його потенціал так:
- диференційоване та індивідуалізоване навчання;
- автоматизація адміністративних завдань;
- репетиторство та підтримка студентів поза аудиторією;
- універсальний доступ для всіх студентів (Marr, 2019).
Професор Віргінського університету М. Лінч розглядає широкий спектр сфер застосування ШІ у системі освіти у статті під назвою «26 способів, як штучний інтелект змінює освіту на краще», зокрема:
- адаптивне навчання: «Використовується для навчання студентів основним і просунутим навичкам шляхом оцінки їх поточного рівня навичок і створення керованого досвіду навчання, який допомагає їм стати досвідченими» (Lynch, 2019);
- допоміжні технології: штучний інтелект може допомогти зробити освіту максимально інклюзивною для студентів з особливими потребами, надавши їм додаткові можливості для навчання, наприклад, «читаючи уривки студенту з вадами зору» (Lynch, 2019);
- дошкільна освіта: «ШІ зараз використовується для створення інтерактивних ігор, які навчають дітей базовим академічним навичкам тощо» (Lynch, 2019);
- написання: М. Лінч не тільки стверджує, що штучний інтелект уже працює, допомагаючи студентам покращити свої навички письма, але й зізнається: «Зараз я використовую програму для вивчення граматики та використання, щоб допомогти мені написати цю статтю» (Lynch, 2019).
Отже, викладачі можуть використовувати ШІ для планування уроків, створення аудіовізуального матеріалу для студентів; створення мовного середовища для відпрацювання мовних навичок у процесі вивчення іноземної та рідної мов, підготовки до контролів, аналітики результатів контролю та самостійної роботи студентів, гейміфікації навчання, що сприяє більш ефективному залученню студентів до навчального процесу.
Одним із найбільш поширених інструментів на основі ШІ для викладання іноземної мови, зокрема для покращення читання, письма, аудіювання та говоріння, яким користуються як викладачі, так і студенти, наразі є ChatGPT. Він відкриває багато можливостей для вивчення і викладання мови. ChatGPT можна використовувати у навчальному процесі для:
1. Практики розмовного процесу. ChatGPT може імітувати розмову з людиною. Студент може звернутися до ChatGPT із запитаннями найрізноманітнішої тематики та стати учасником живої бесіди, максимально наближеної до умов реального життя. Це допоможе покращити комунікативні навички та граматику, а також практикувати вживання слів, мовленнєвих моделей та типових сталих виразів у реальному часі, відпрацювати та закріпити різноманітні мовленнєві інтенції та норми мовного етикету. Що є незамінним за браком співрозмовників-носіїв мови.
2. Вивчення нових слів та фраз. ChatGPT може пояснити студентам за їхнім запитом ті чи інші слова, дати приклади вживання, дібрати синоніми, а також допоможе визначитися з вибором лексичної одиниці, найбільш доцільної у конкретній комунікативній ситуації. Варто зазначити, що на відміну від інших схожих онлайн-інструментів, таких, як google-translater, словники та ін., ChatGPT імітує живе спілкування з людиною, тобто студент отримує розгорнуту відповідь з використанням мовних конструкцій та інтенцій, а отже набуває певного комунікативного досвіду. До того ж чат не просто виправляє, а пояснює помилки, дає рекомендації щодо їх виправлення.
3. Покращення навичок читання та письма. ChatGPT може допомогти у пошуку текстів для читання за заданою тематикою та відповідним рівнем знання мови. А також перевірити написані студентом тексти на граматичні та стилістичні помилки, пояснити їх та порадити, як покращити текст.
4. Практики аудіювання. ChatGPT не може сам без додаткових модулів відтворювати мовлення, але може порадити ресурси для практики аудіювання. Як модель мови, ChatGPT може підтримувати усну розмову в тому сенсі, що вона може обробляти і розуміти усну мову введену користувачем у форматі тексту. Це означає, що ви можете розмовляти з ChatGPT за допомогою мікрофона та програмного забезпечення розпізнавання мови на вашому комп’ютері або мобільному пристрої, а модель буде обробляти цю мову як текстовий ввід та генерувати відповіді на основі своїх навчальних даних.
Однак, потрібно відзначити, що ChatGPT не є повноцінною системою розпізнавання та синтезу мови, і вона не може самостійно генерувати аудіо відповіді. Ви можете читати відповіді моделі вголос або використовувати програмне забезпечення синтезу мови для конвертації текстових відповідей ChatGPT у мовлення.
Отже, хоча ChatGPT може розуміти усну мову, він працює як текстовий інтерфейс, а не як усний.
5. Підвищення загального культурного рівня. ChatGPT може надати інформацію, дати відповіді на запитання про культуру та історію країн, мову яких вивчають студенти, або порадити інформаційні ресурси.
Водночас технології штучного інтелекту дають можливості для створення потужних інструментів навчання, які потім ляжуть в основу нових методів.
Так, особливий інтерес являє собою можливість створення віртуальних особистостей на основі ШІ, що відкриватиме широке коло застосування при навчанні. Наприклад, при вивченні курсів історії літератури ШІ дає можливість відтворити віртуальну особистість письменника на основі його щоденників, творів та згадок сучасників. Такі віртуальні особи зможуть не тільки вести бесіди з учнями, відповідати на їхні запитання, а й вести сторінки в соцмережах і навіть висловлювати ставлення до подій сучасності через призму свого світогляду. Спілкування з віртуальною особистістю письменника заохочуватиме учнів до більш детального вивчення їх творчості, підвищуватиме мотивацію та актуалізовуватиме знання, придбані на заняттях.
Крім особистостей письменників, можливе створення інших віртуальних особистостей, які будуть імітувати бесіду зі студентом. Так на основі ШІ можна створювати чати, де машина буде імітувати різні рівні спілкування, реалізовуючи різні схеми та інтенції, від розмови в магазині, до розмови з друзями та працедавцями. Після закінчення розмови ШІ зможе оцінити її якість, зазначивши стилістичні, граматичні, лексичні помилки, дати рекомендації щодо подальшого навчання, порекомендувавши певну літературу.
Для студентів медичних і фармацевтичних факультетів є можливість створення віртуальних пацієнтів для підготовки перед проходженням практики. Студент фармацевтичного факультету зможе відпрацювати техніки спілкування з різними категоріями пацієнтів: молодою мамою, людьми похилого віку, діловими людьми, людьми, які мають хронічні захворювання та ін. Як відомо, кожен пацієнт потребує специфічного спілкування, а імітація розмови засобами ШІ явно покращить комунікативні навички майбутніх провізорів. Не менш важливим є подібний тренажер і для студентів-медиків, адже навички розмови з пацієнтом є ключем до успішного лікування.
Тема створення штучних особистостей та використання їх для створення та розвитку комунікативних навичок надзвичайно важлива широка та цікава. Водночас потребує докладного дослідження та роботи не одного спеціаліста. Подібна робота має базуватись на знаннях не тільки філологів (літературознавців та лінгвістів), а й психологів, маркетологів та ін. Коло застосування цього інструменту є дуже широким, а використання в навчальному процесі перспективним. Отже тема потребує подальшої розробки.
Хоча ШІ не можна назвати методом, проте з ним, безперечно, людство отримало потужний інструмент, який впливає на всі інші методи навчання.
Деякі його можливості поки недосконалі (написання тексту за зразком, спрощення тексту), але невдовзі це може змінитися.
Упровадження інструменту тісно пов’язане з питанням академічної доброчесності та інформаційної гігієни. У зв’язку з чим викладачі мають змінити підхід до навчання, а також форми контролю. Для запобігання проявів академічної недоброчесності на перший план виноситься усне опитування в усіх можливих формах (монолог, діалог, дискусія). Для перевірки письмових робіт вчителі можуть вимагати «вихідники» (чернетки, роботу з текстом, пояснення етапів розв’язання задач).
Також доцільно на початку курсу чітко окреслити для студентів межі допустимості використання ШІ (до прикладу, студент може використовувати ШІ для перекладу, отримання пояснень граматики, теоретичних знань з пропущеної теми, розвитку навичок діалогу тощо, але суворо забороняється використовувати ШІ для написання монологів, планів, анотацій).
Андрощук, А., Малюга, О. (2024). Використання штучного інтелекту у вищій освіті: стан і тенденції. International Science Journal of Education and Linguistics, 3 (2), 27 35. https://doi.org/10.46299/j.isjel.20240302.04
Батареєв, В. (2021). Методи та системи штучного інтелекту. Вісник хмельницького національного університету. Технічні науки, 1 (293), 17 21. https://www.doi.org/10.31891/2307-5732-2021-293-1-17-21
Візнюк, І., Буглай, Н., Куцак, Л., Поліщук, А., Киливник, В. (2021). Використання штучного інтелекту в освіті. У Modern Information Technologies and Innovation Methodologies of Education in Professional Training Methodology Theory Experience Problems (с. 14‒22). https://doi.org/10.31652/2412-1142-2021-59-14-22
Вікторова, Л. (2021). Перспективи застосування сучасних технологій та штучного інтелекту у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання. Актуальнi питання гуманiтарних наук, 2 (35), 180 186. https://doi.org/10.24919/2308-4863/35-2-29
Мар’єнко, М., Коваленко, В. (2023). Штучний інтелект та відкрита наука в освіті. Фізико-математична освіта, 38 (1), 48 53.
Мартиненко, С., Хоружа, Л. (2010). Методи навчання та їх класифікація. Початкова освіта. Методичний порадник, 6 (42), 28‒32 https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/4582/1/S_Martinenko_L_Horuzha_PO_24_2010_PI_GI.pdf
Приклади штучного інтелекту в освіті. (2024). https://onlinedegrees.sandiego.edu/artificial-intelligence-education/
Тран, Е. (2024). 15 інноваційних методів навчання з посібником і прикладами. Найкраще у 2024 році. https://ahaslides.com/uk/blog/15-innovative-teaching-methods/
Штучний інтелект в освіті: ідеї для використання на уроках. (2023). https://naurok.com.ua/post/shtuchniy-intelekt-v-osviti-ide-dlya-vikoristannya-na-urokah
Штучний Інтелект в освітньому процесі (2020) https://www.futureschool.online/post/artificial_intelligence/
Штучний інтелект. Як він вплине на освіту (2020) https://nus.org.ua/articles/shtuchnyj-intelekt-yak-vin-vplyne-na-osvitu/
Lynch, M. (2019). 26 ways that artificial intelligence (ai) is transforming education for the better. https://www.theedadvocate.org/26-ways-that-artificial-intelligence-ai-is-transforming-education-for-the-better/
Marr, B. (2019). How Is AI Used In Education — Real World Examples Of Today And A Peek Into The Future. https://bernardmarr.com/how-is-ai-used-in-education-real-world-examples-of-today-and-a-peek-into-the-future/Б