Анотація
Постійні соціально-економічні зміни в суспільстві та швидкі темпи розвитку технологій обумовлюють швидкі зміни на ринку праці, адже професійна компетентність майбутніх спеціалістів – запорука вдалого працевлаштування випускників закладів фахової передвищої освіти в органах державної влади, на підприємствах (установах, організаціях) різних форм власності та напрямків національного господарства, в тому числі й юриспруденції. Сучасний формат освітнього процесу в Україні хоч і сформований з урахуванням реалій сьогодення, пов’язаних з воєнним вторгненням росії в Україну, але, на нашу думку, не бере до уваги, наприклад, проблеми проходження практичного навчання студентами-правниками на територіях ведення бойових дій, що становить вагому частку в системі дуальної форми організації навчання. Окрім того, нормативно-правові акти не надають однозначні рекомендації та прямо не вказують на шляхи вирішення освітянами таких проблем на місцях.
У цих умовах діяльність закладів освіти України, спрямована на формування професійних компетентностей студентів, виховання молоді з чіткою громадянською позицією, збереження позитивного емоційного клімату під час навчання, на жаль, зводиться майже нанівець, наслідком чого стає нагальна потреба в переосмисленні підходів до організації навчання та прискоренні процесу адаптації державної системи освіти до реалій сьогодення.
Відомо, що правові виклики злочинності є віддзеркаленням тенденцій розвитку суспільства. Безумовно, держава створює умови для неперервної роботи правотворчих органів щодо вдосконалення законодавства, адаптації окремих нормативно-правових актів до реалій сьогодення, забезпечує ефективну роботу системи судових і правоохоронних органів, діяльність яких спрямована на попередження, розслідування, нейтралізацію правопорушень, надання злочинним діянням правової оцінки тощо, але для ефективної боротьби зі злочинністю необхідний штат професіоналів, саме тому працівники органів оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства повинні на високому рівні володіти теоретичними знаннями та практичними навичками застосування норм кримінального та інших галузей права у сфері виявлення, розслідування та попередження злочинів.
Досвід педагогів ХАДФК із розробки сучасного методичного забезпечення дисциплін спеціальності 081 Право, активного залучення студентів до спільної роботи, що вимагає від здобувачів освіти більшої сконцентрованості та уваги до деталей і, як наслідок, підвищення якості його засвоєння, свідчить про динамічність та постійну модернізацію освітнього процесу. В умовах воєнного стану, під звуки сирен, а іноді й під час вибухів, робота викладачів коледжу спрямована на якісну організацію навчання з урахуванням освітніх втрат, викликаних, зокрема, веденням бойових дій безпосередньо на території Харківщини. Компенсаторним інструментарієм у таких умовах є: проведення занять за допомогою мультимедійних презентацій, демонстрація навчальних відеофільмів, «віртуальні подорожі» до органів правосуддя, що дає відчуття присутності на судових засіданнях у ролі учасника кримінального провадження, дистанційну участь у роботі органів досудового розслідування під час оперативно-розшукової діяльності, яка частково компенсує класичну модель проходження практики безпосередньо на робочих місцях, що позитивно сприймається студентами та значно впливає на якість засвоєння ними навчального матеріалу дисципліни, формує необхідні спеціальні та професійні компетентності.
Посилання
Закон України «Про освіту» від 05 вересня 2017 р. №2145-VIII. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19
Закон України «Про правовий режим воєнного стану». (2015). Відомості Верховної Ради, 28. Ст. 250. https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/389-19
Закон України «Про фахову передвищу освіту» від 06 червня 2019 р. №2745-VIII. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2745-19
Концепція підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти. (2018). Схвалено розпорядженням КМУ від 19 вересня 2018 р. №660-р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/660-2018-%D1%80#Text
Лист Міністерства освіти і науки України «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» від 29 березня 2022 р. №1/3737-2. https://mon.gov.ua/npa/pro-zabezpechennya-psihologichnogo-suprovodu-uchasnikiv-osvitnogo-procesu-v-umovah-voyennogo-stanu-v-ukrayini
Наказ Міністерства освіти і науки України «Положення про дистанційне навчання» від 25 квітня 2013 р. №466. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0703-13#Text
Наказ Міністерства освіти і науки України «Положення про практичну підготовку здобувачів фахової передвищої освіти» від 02 травня 2023 р. №510. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1055-23#Text
Наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти» від 13 квітня 2023 р. №426. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0929-23#Text
Kontseptsiia pidhotovky fakhivtsiv za dualnoiu formoiu zdobuttia osvity. (2018). Skhvaleno rozporiadzhenniam KMU vid 19 veresnia 2018 r. №660-r. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/660-2018-%D1%80#Text (in Ukrainian).
Lyst Ministerstva osvity i nauky Ukrainy «Pro zabezpechennia psykholohichnoho suprovodu uchasnykiv osvitnoho protsesu v umovakh voiennoho stanu v Ukraini» vid 29 bereznia 2022 r. №1/3737-2. https://mon.gov.ua/npa/pro-zabezpechennya-psihologichnogo-suprovodu-uchasnikiv-osvitnogo-procesu-v-umovah-voyennogo-stanu-v-ukrayini (in Ukrainian).
Nakaz Ministerstva osvity i nauky Ukrainy «Polozhennia pro dystantsiine navchannia» vid 25 kvitnia 2013 r. №466. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0703-13#Text (in Ukrainian).
Nakaz Ministerstva osvity i nauky Ukrainy «Polozhennia pro praktychnu pidhotovku zdobuvachiv fakhovoi peredvyshchoi osvity» vid 02 travnia 2023 r. №510. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1055-23#Text (in Ukrainian).
Nakaz Ministerstva osvity i nauky Ukrainy «Pro zatverdzhennia Polozhennia pro dualnu formu zdobuttia fakhovoi peredvyshchoi ta vyshchoi osvity» vid 13 kvitnia 2023 r. №426. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0929-23#Text (in Ukrainian).
Zakon Ukrainy «Pro fakhovu peredvyshchu osvitu» vid 06 chervnia 2019 r. №2745-VIII. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2745-19 (in Ukrainian).
Zakon Ukrainy «Pro osvitu» vid 05 veresnia 2017 r. №2145-VIII. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 (in Ukrainian).
Zakon Ukrainy «Pro pravovyi rezhym voiennoho stanu». (2015). Vidomosti Verkhovnoi Rady, 28. St. 250. https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/389-19 (in Ukrainian).

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.